Ledviny

11.02.2022

Podle astrologického kalendáře nastává období jara až 20 března, ale podle biologického kalendáře nastává jaro už 13 února. Příroda se připravuje na znovuzrození. Podle tradiční čínské medicíny jsou v únoru nejvíce ohroženy ledviny- zdroj základní životní energie a orgán, který určuje délku života. Stále vládne element voda a z emocí je to strach.

LEDVINY - PRAMEN ŽIVOTA A KOŘEN JIN- JANGU VŠECH VNITŘNÍCH ORGÁNŮ
Zima je období, kdy jsou ledviny nejvíc v zátěži. Jejich oslabení nebo porucha se však mohou objevit i kdykoli během roku. Ledviny mají v těle nezastupitelnou roli.

Filtrují krev a brání tomu, aby se do krevního oběhu dostával toxický odpad, regulují tělní tekutiny, hospodaří s minerály, podílí se na udržení správného pH prostředí.

CITEM LEDVIN JE STRACH
Pokud žijete v neustálém stresu, strachu a obavách, oslabujete tím svou životní energii. Vedle strachu jako trvalejšího povahového rysu, na ledviny ( také na srdce) negativně působí náhlý intenzivní projev, jako jsou děs, úlek a šok.

Všechny tyto emoce jsou úzce spojeny se ztrátou ledvinové energie a tím i ztrátou energie v celém těle.
Primární příčinou oslabených ledvin z širšího pohledu jsou často narušené vztahy - partnerské, rodinné, přátelské, ale i vztah, který máme sami k sobě. Ledvinám neprospívá ani pokud se sebepodceňujete, trápíte se tím, že nic nezvládáte, nedůvěřujete sobě ani okolí. Vede to pak k přílišné vnitřní úzkosti, opatrnosti a strachu.

Ledviny a celý jejich okruh jsou oslabovány nejen prodělanými nemocemi, ale také těmito emocemi, které pak oslabují tělo a způsobují hromadění patologické energie, která se šíří v celém organismu.

JAK POZNÁME, ŽE NAŠE LEDVINY NEFUNGIJÍ, JAK BY MĚLY
Otoky - především v oblasti dolních končetin a kloubů - způsobené zadržování vody v těle , mohou souviset se špatnou funkci lymfatického systému, ale bývají také jasnou známkou poruchy ledvin. Pokud totiž ledviny nefungují správně vylučují stále méně tekutin ,což způsobuje hromadění vody v těle.
Ztráta energie - dochází k ní díky snížení produkce hormonu Erythropoietinu, který se podílí na tvorbě červených krvinek. Dochází k překyselení těla , doprovázené slabostí , únavou, zrychleným dýcháním a sníženou aktivitou mozku.
Časté močení - zejména v noci. Barva moči je buď příliš tmavá ( a v malém množství) nebo příliš světla a čirá ( a ve velkém množství). Bolest v oblasti zad zhruba v místech, kde se nacházejí ledviny. Tato bolest se nemusí projevit jen při zánětu ledvin.

Studené nohy
Zhoršení sluchu
Neplodnost
Oteklá horní víčka tmavé kruhy pod očimaŠpatná kvalita vlasů

JAK DOSTAT LEDVINY DO ROVNOVÁHY
Poslouchejte své tělo, buďte v souladu s přírodou, která v tomto období pořád ještě odpočívá. Omezte bujaré večírky, přílišnou konzumaci alkoholu a kávy. Choďte na procházky, dopřejte si odpočinek, udržujte své tělo v teple (hlavně ruce a nohy) a meditujte. Věnujte se sami sobě, naučte se být v harmonii se sebou i s okolím. Hlídejte si také denní příjem tekutin, který by měl být alespoň 2 litry denně.

VSAĎTE NA BYLINKY
Popíjejte čaje z kopřivy, zázvoru, petrželové natě ( odstraňuje otoky a odvodňuje). Pro ledviny je také prospěšný čaj z bobkového listu nebo kvalitní zelený čaj, který dokáže zrychlovat metabolismus.
V podobě čaje i tinktur je neocenitelná lichořeřišnice větší, která je má protizánětlivé účinky.
Pro posílení ledvin si udělejte čajovou kůru z celíku zlatobýlu (likviduje močové kameny ). Další vhodné bylinky jsou dvouzubec trojdílný, tužebník jilmový a řepík lékařský.

ZAHŘÍVEJTE LEDVINY DOBRÝM VÝVAREM
Konzumujte luštěniny ( fazole, čočka, sojové boby), polévky
( vývary ),kompoty, vařené obiloviny, jako je pohanka, oves nebo jáhly.
Do jídelníčku zařaďte ryby- tuňák, platýz nebo tresku.
Zelenina je vhodná lehce nahřátá v páře nebo nakvašená.
Z koření nezapomeňte na kurkumu, kari, chilli, skořici a pepř. Zdravé tuky doplníte ořechy a semínky.
Do vařených pokrmů přidávejte například Miso pastu, kvalitní sojovou omáčku a umeoocet.

A nezapomeňte se na své ledviny usmívat
Krásný únor přeje,
Klaudia